ul. Bieżuńska 16,
87-510 Skrwilno

(54)2700086 881470544
sekretariat@zsskrwilno.pl

Dla rodzica

Potrzebne dokumenty

Dla ucznia

Zestawy zadań i ćwiczenia

Dla nauczycieli

Najważniejsze informacje

Osiągnięcia

Sukcesy naszych uczniów

Aktualności

Odsłony: 5713

Dnia 1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. To dzień, który kojarzy się wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, modlitwą i pamięcią. Wspominamy naszych bliskich, ale także tych, którzy zapisali się na kartach historii – tej ogólnonarodowej, a szczególnie tej lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem głębokiego szacunku dla ich życia oraz dokonań.

Społeczność Zespołu Szkół w Skrwilnie włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Głównym działaniem upamiętniającym ważne wydarzenia było przygotowanie i prezentacja programu artystycznego, który towarzyszył obchodom 80. rocznicy mordu niemieckiego na Polakach w 1939 roku w skrwileńskim lesie. Były to zaplanowane działania okupanta hitlerowskiego na pomorzu w ramach tzw. Zbrodni Pomorskiej. W związku z ukazaniem się materiałów dydaktycznych przygotowanych przez IPN w Gdańsku nauczycielka naszej szkoły uczestniczyła w konferencji naukowej, na której prezentowano te materiały. Odbyła się ona 8 października w Dworze Artusa w Toruniu. Uczniowie podjęli także szereg innych działań, m.in. odwiedzili i uporządkowali groby osób zasłużonych w lokalnej społeczności. Należeli do nich dziedzice dóbr okalewskich i skrwileńskich. Uporządkowali także groby zmarłych nauczycieli skrwileńskiej szkoły. Dzieci zgłębiały historię lokalnych miejsc pamięci. Posprzątano bezimienne i opuszczone groby w skrwileńskim lesie oraz na parafialnym cmentarzu, zapalono znicze na zbiorowej mogile w miejscowości Rak oraz przy Pomniku Ofiar Hitleryzmu znajdującym się koło szkoły. W ramach akcji „Szkoła pamięta” zorganizowana została również wystawa prac z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie klas piątych wykonali plakaty, zaś uczniowie klas szóstych opracowali notatki informacyjne o II wojnie światowej. W listopadzie zaplanowana jest także wycieczka patriotyczna dla klas szóstych do Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, gdzie uczniowie zwiedzą m. in. Dom kaźni, w którym w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji członkowie paramilitarnego Selbstschutzu i funkcjonariusze Gestapo przetrzymywali, torturowali oraz mordowali mieszkańców Ziemi Dobrzyńskiej, a następnie udadzą się do lasku rusinowskiego, by złożyć hołd pomordowanym mieszkańcom powiatu rypińskiego. 

Kategoria: