ul. Bieżuńska 16,
87-510 Skrwilno

(54)2700086 881470544
sekretariat@zsskrwilno.pl

Dla rodzica

Potrzebne dokumenty

Dla ucznia

Zestawy zadań i ćwiczenia

Dla nauczycieli

Najważniejsze informacje

Osiągnięcia

Sukcesy naszych uczniów

Aktualności

Odsłony: 5492

Dnia 23 października Zespół Szkół w Skrwilnie odwiedził niezwykły gość - pan Michał Korsak, technik pszczelarz, wiceprezes zarządu głównego Fundacji „Kochajmy pszczoły”, która na terenie Polski działa od dwóch lat. Poprowadził on zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu popularyzacji pszczelarstwa wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych pod nazwą Dzieci i Pszczoły. Pan Michał nie tylko promował świadomą konsumpcję oraz wykorzystywanie produktów pszczelich w profilaktyce i lecznictwie, ale także przywiózł ze sobą żywe pszczoły w szklanym ulu pokazowym.

Przez dwie godziny młodzi ludzie uzyskali wiedzę o tym, jak odróżnić pszczołę od osy i innych owadów mogących użądlić. Dowiedzieli się także, jakie czynności trzeba zrobić przy użądleniu przez pszczołę, a jakie przy użądleniu przez osę. Uczniowie poznali podstawowe wiadomości o budowie pszczoły, o rodzajach pszczół w rodzinie i ich funkcji, a także o całym życiu pszczoły - jakie prace wykonuje w ciągu swojego całego życia (6-7 tygodni). Dzieci poznały pszczele produkty oraz jaka jest ich przydatności dla zdrowia człowieka, a także zapoznały się ze specyfiką pracy pszczelarza. Zobaczyć mogły także narzędzia pszczelarskie. Uczniowie zaznajomili się z budową ula, a także składem miodu oraz odkryli, dlaczego poszczególne miody mają inny smak i konsystencję.
Atrakcyjnym punktem spotkania była możliwość przymierzenia stroju pszczelarza oraz wykonanie prac wykonywanych przez pszczelarza przy przeglądzie rodziny. Wykład o pszczołach zakończył się słodką degustację różnych rodzajów miodów nektarowych.

Fundacja „Kochajmy Pszczoły” prowadzi działalność na rzecz ekologii, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. „Czujemy się zobowiązani wypełnić lukę w świadomości ludzi, starając się zmienić ich patrzenie na pszczołę jako owada, na jej pracę, która nie tylko ogranicza się od zbierania "miodu", ale także opowiedzieć o pracy pszczelarza, a także o niezwykłych produktach, jakie dzięki pszczole są wykorzystywane w naszym życiu.” – powiedział pan Michał Korsak.
Spotkanie z pszczelarzem zwiększyło świadomość dzieci na temat znaczenia pszczół dla ludzkości i zachęciło do udziału w ochronie pszczół i innych owadów zapylających w kraju i zagranicą.

Kategoria: