HOT-INFO

ul. Bieżuńska 16,
87-510 Skrwilno

(54)2700086 881470544
zs-skrwilno@wp.pl

Dla rodzica

Potrzebne dokumenty

Dla ucznia

Zestawy zadań i ćwiczenia

Dla nauczycieli

Najważniejsze informacje

Osiągnięcia

Sukcesy naszych uczniów

Aktualności

Odsłony: 4187

Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia sprzyja podniosłemu nastrojowi. Okres przedświąteczny to czas oczekiwania na narodziny Jezusa, które niosą ze sobą nową jakość, nową siłę i energię. To czas, który nie mógłby się odbyć bez kolęd i pastorałek, właśnie dlatego uczniowie Zespołu Szkół w Skrwilnie przygotowali dla społeczności szkolnej oraz rodziców nastrojowy, melodyjny i przesiąknięty polską tradycją kulturową świąteczny koncert.

„W czasie przedświątecznym i świątecznym jesteśmy lepsi, pogodniejsi, bardziej wrażliwi na drugiego człowieka.” – powiedziała dyrektor ZS w Skrwilnie pani Iwona Jeżewska – Świeżak, która powitała zaproszonych gości: wójta Gminy Skrwilno pana Dariusza Kolczyńskiego, inspektor ds. oświaty panią Danutę Szymańską, proboszcza parafii Skrwilno ks. Pawła Waruszewskiego, kanonika ks. Władysława Jagięłłę, radnych Gminy Skrwilno, rodziców oraz pracowników szkoły i dzieci.


„Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga…” – tymi słowami ks. Tomasz Mączyński wprowadził zebranych w podniosły i świąteczny nastrój koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu szkolnego chóru, oraz solistów. Celem koncertu było przeniesienie się choć na chwilę w atmosferę zbilżających się świąt Bożego Narodzenia, którym towarzyszy piękna tradycja śpiewania kolęd.
Śpiewano kolędy i pastorałki polskie jako te, w których wrażenia są tak czyste, są pełne takiej słodyczy i takiej delikatności, jakiej nie ma w kolędach innych narodów. Boże Narodzenie jest bowiem najbardziej polskim świętem, którego symbolika religijna i rodzina, tradycja i obyczaje przenikają się wzajemnie, tworząc jedyne w swoim rodzaju misterium.
Słuchacze mieli możliwość uświadomienia sobie, iż nie wszystkie kolędy mają charakter typowo modlitewny. Wiele z nich to opowieści liryczne lub epickie.
Z Bożym Narodzeniem związane są też pastorałki, czyli ludowe pieśni pasterskie, które w swoich tekstach, bardziej niż kolędy, związane są z regionem powstania, niosąc wiele informacji, np. o wsi mazowieckiej czy góralskiej. Ich ozdobą jest swojskość.
Koncert zwieńczyło wspólne odśpiewanie kolędy.
Nastrój jaki towarzyszył koncertowi spowodował, że cała szkoła rozbrzmiewała pięknymi dźwiękami kolęd i pastorałek.
Młodzi wykonawcy stanęli na wysokości zadania, pozwalając słuchaczom przeżyć chwile radości, miłych wspomnień i wielu wspaniałych doznań. O wspaniałą oprawę muzyczną zadbał pan Grzegorz Kowalski wraz z paniami Anitą Okońską i Jolantą Watkowską i ks. Tomaszem Mączyńskim. Przepiękną dekorację przygotowały panie Aleksandra Mączkowska i Mirosława Watkowska.
Na zakończenie dyrektor ZS Szkół w Skrwilnie pani Iwona Jeżewska – Świeżak złożyła wszystkim najlepsze życzenia świąt spędzonych w pięknej, rodzinnej atmosferze przy stole pełnym smakołyków, szczodrego Mikołaja oraz by Nowy Rok przyniósł spełnienie planów, marzeń i pragnień.

Kategoria: